Board Members

THE TEAM OF EIGHT

The JISD Board of Trustees and Superintendent form the "Team of Eight."

Letters to the "Team of Eight" are sent to the Board of Trustee members and the Superintendent of Schools. Based on the question or comments, the "Team of Eight" letters are then forwarded to the appropriate school authorities if further research or action is needed. All members do receive copies of all" Team of Eight" letters and receive updates on issues or questions when applicable. You can E-mail the members at the teamofeight@jarrellisd.org


THE BOARD OF TRUSTEES

The Board of Trustees consists of seven Board members elected to serve, without compensation, for overlapping terms of three years each. Elections are conducted annually in November.  Following the annual election, the Board elects a president, vice-president, and secretary to serve for one-year terms.

Meet your Board of Trustees for Jarrell ISD:

Michael Cosimeno, Board President, Single Member District Place 7
His current term expires November 2019.
Dr. Cosimeno has served on the board since December 2015.
Dr. Cosimeno is a local Podiatrist.
________________________________________

Sue Lofland, Vice President, Single Member District Place 4
Her current term expires November 2018.
She has served on the Board since May 2009.
Mrs. Lofland is retired educator.
_______________________________________

Tookie Mullen, Secretary, Single Member District Place 1
His current term expires November 2018.
He served on the Board in 1999-2001 and this term since May 2009.
Mr. Mullen is retired from the City of Austin, Planning and Development.
________________________________________

Crystal Phalen, Board Member, Single Member District Place 2
Her current term expires November 2020.
She was elected to the Board November 2017.
Mrs. Phalen is employed as a Professional Development Division Administrator.
________________________________________

Bruce Epstein, Board Member, Single Member District Place 3
His current term expires November 2020.
He has served on the Board since March 2017.
Mr. Epstein is a retired educator.
________________________________________

Marvin Musil, Board Member, Single Member District Place 5
His current term expires November 2019.
He has served on the Board since November 2013.
Mr. Musil is a retired educator.
________________________________________

Jenny Arnold, Board Member, Single Member District Place 6
Her current term expires November 2020.
She was elected to the Board November 2017.
Mrs. Arnold is an Escrow Partner.
________________________________________

Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 West Corporation. All rights reserved.